PROJEKT BADAWCZY ZIARNO

zrealizowany przez nauczycielkę z dziećmi w Kamionce.

W ramach pierwszego etapu naszego projektu ustaliliśmy, co wiemy na temat ziarna i zapisaliśmy to w postaci siatki graficznej. Stworzyliśmy listę pytań do projektu, która będzie stanowiła podstawę aktywności badawczej dzieci. Wspólnie zaplanowaliśmy nasze działania: zajęcia poza przedszkolem, spotkania z zaproszonymi ekspertami-osobami, które dobrze znają badany temat.
 

Sformułowaliśmy z dziećmi pytania badawcze:
„Skąd się bierze ziarno?” - Dzieci miały pewien pomysł i postanowiliśmy to sprawdzić. Wybraliśmy się na pole kukurydzy, gdzie spotkaliśmy eksperta - tatę Paulinki, który pokazał nam ogromną maszynę – kombajn. Dowiedzieliśmy się, że to w wyniku jego pracy wydobywamy z rośliny ziarno.
„Jakie ziarno jedzą kurki?” - Tutaj także dzieci wykazały się dobrą intuicją. Na podwórku babci Daniela kury jadły różne rodzaje ziarenek. Dzieci zbadały także, jakie ziarno jedzą gołębie. Wizyta w gołębniku sprawiła im wiele radości, mogły pogłaskać gołębie a także je nakarmić. Wielką radość sprawiło im także karmienie ptaków w parku.
 

Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy było pobliskie gospodarstwo rolne, gdzie dzieci dowiedziały się, że także świnki jedzą ziarno a konkretnie ospę, wiedzą już jak się ją przygotowuje oraz z jakich rodzajów zbóż.
 

Realizując nasze badania nie mogliśmy ominąć młyna – to w nim robi się mąkę z ziarna. Dzieci dowiedziały się, jak przechowuje się mąkę oraz z jakich rodzajów ziarna otrzymujemy mąkę. Następnie mąkę wykorzystujemy do pieczenia ciasteczek i ciast a także chleba. Najpierw dzieci same upiekły ciasteczka, potem je udekorowały, a następnie wybraliśmy się do pobliskiej piekarni.  Podczas naszych działań badawczych dzieci poznały różne rodzaje, kształty i barwy ziarna. Mierzyły, ważyły, przesypywały, segregowały.
 

Ostatnim etapem naszego projektu było zaprezentowanie wyników starszej grupie. Wspólnie rysowaliśmy oraz bawiliśmy się ziarnem.

 

WRÓĆ