PROJEKT BADAWCZY MĄKA

zrealizowany przez nauczycielkę w Stoczku Łukowskim.

Dzieci dokonały wyboru tematu do projektu po kilkudniowych dyskusjach a czasami
i kłótniach. Nie było to łatwe zadanie ze względu na różne zainteresowania i zaciekawienia otaczającego nas świata. Propozycje dzieci dotyczyły: samochodów, traktorów, kwiatów, lalek i chleba. Początkowo skupiliśmy się na temacie pieczywa. Był on jednak bardzo szeroki i postanowiliśmy zbadać dokładniej, z czego pieczywo jest zrobione. Skoncentrowaliśmy się na temacie bardziej konkretnym, związanym z pieczywem.
 

Wspólnie z dziećmi zapisaliśmy, czego chcemy dowiedzieć się o mące. Pojawiło się wiele ciekawych pytań. Aktywność badawczą rozpoczęliśmy od zabaw z mąką. Wszyscy sprawdzaliśmy, ile kubków mąki mieści się w jednym kilogramie. A także tworzyliśmy własne obrazy na mące.
 

Odwiedziliśmy gospodarstwo agroturystyczne, aby obejrzeć ziarna: porównywaliśmy ich wielkość, wagę, kształt, oglądając je potem pod mikroskopem. Następnie udaliśmy się do sklepu, aby zorientować się ile mąka kosztuje a także, jakie są dostępne jej rodzaje. Odwiedziliśmy piekarnię oraz młyn, gdzie dowiedzieliśmy się, jakie są etapy powstawania mąki. Dzieci miały nawet możliwość posmakowania mąki. W naszym projekcie nie mogło zabraknąć aktywności kulinarnych. Najpierw upiekliśmy ciastka z panią kucharką a potem prawdziwy chleb z babcią Sandry. Dowiedzieliśmy się, czym jest zaczyn i z jakiej mąki upiec dobry chleb.
 

Zdobytą wiedzę przedstawiliśmy w formie: naszych prac zgromadzonych na wystawie, zdjęć, filmów video. Zaprezentowaliśmy pokaz dla starszej grupy, gdzie wspólnie z nimi bawiliśmy się wykorzystując mąkę podczas tych zabaw. Wszyscy mogli skosztować ciastek oraz upieczonego przez nas chleba. Dzieci były bardzo zadowolone ze swoich pierwszych sukcesów kulinarnych.
 

 

WRÓĆ